Polcvég Kiállítás-Csala Ildikó

Kiállítás 2020.03.05-03.31.

festőművész-restaurátor

Budapesten születtem.
1978-1984 Dési Huber rajzkör és a Szőnyi István Szabadiskola festőtáborain - Zebegényben,
Korga György festőművész irányításával sajátítottam el a tájkép, a csendélet, a portré és az alaktanulmányok technikai fogásait. A Munkácsy Mihály rajzkörben Csáji Attila, a főiskolai előkészítőn pedig Klimó Károly tanított.
1980-1984 a szegedi Juhász Gyula Tanárképző Főiskola földrajz-rajz szakán folytattam tanulmányaimat.
Itt Lelkes István volt a mesterem.
1985-1991 a Magyar Képzőművészeti Egyetem festő-restaurátor szakán végeztem. Itt Varga Dezső tanszékvezető irányítása alatt tanultam meg a mesterséget.
Tagja vagyok a Képzőművészeti Alapnak, a Magyar Restaurátor Egyesületnek, a Magyar Vízfestők Társaságának, az Altamíra Egyesületnek és a Nők a Balatonért Egyesületnek.
A festő-restaurátori munkám mellett párhuzamosan képeket is festek műteremben és szabadban.

Az akvarellt, mint festési technikát - nagyon közel érzem magamhoz, manipulációk nélkül, a pillanat frissességét, a színek és formák ötvözetében mutatom meg élményeimet a képeimen. Portréimon a személy jellemét, az akkori érzéseit, csendéleteimen, természetben festett képeimen pedig az adott időszak, napszak színeiből fakadó hangulatát adom vissza.
A Költészet Napját, – azt mindenki tudja, – hogy 1905. április 11-én született József Attila, tiszteletére ünnepeljük, de azt, hogy Márai Sándor 1900-ban ugyanezen a napon született, viszont aligha közismert.
A jelen kiállításon akvarelljeim tematikájának meghatározó eleme a XVIII.-XIX. és XX. századi magyar irodalomban domináns szerepet játszó József Attilán és Márain kívül, Petőfi Sándor, Radnóti Miklós, Babits Mihály Nemes Nagy Ágnes, Kosztolányi Dezső, Kassák Lajos, Krúdy Gyula, Pilinszky János, Juhász Ferenc írásainak kepi megfogalmazása.
Szöveg és kép szinte elválaszthatatlan egymástól, hiszen az akvarell nem magyarázni, értelmezni kívánja az eredeti forrást, hanem annak hangulatát, üzenetét próbálja közvetíteni.
A versképek kiinduló pontja József Attila verseiben, költészetében megjelenő színek, hangulatok és tájképi részletek voltak. A versekben előforduló érzékletes képek: pl. a “csördülő ég vasban áll…”, vagy a “ Vas színű égboltban…” – az ég szürkeségét, de mégis drámaiságát, a fájdalmat érzékeltetve, megjelenítve ezzel a költő szavainak képekben kifejeződő pillanatnyi hangulatát festettem akvarellel, mivel ez a legköltőibb technika.
Remélem, hogy akvarelljeim színei,-hangulatai tükrözik az írók és költők verseinek képi megfogalmazását és közelebb visz minden kedves nézőt
az adott vershez és novellához.

Egyéni kiállítások: Szeged, 1984, “ Tájnosztalgia” Budapest, Városház Galéria, (2009), “Lágy a táj, gyöngy az est…” József Attila versei és “színképei”,Angyalföldi József Attila Művelődési Központ (2011)
“Egy pillanat és kész az idő egésze…” József Attila verseihez, Budaörs, Városi Könyvtár Galéria (2011) Nappal hold kél bennem… ,Biatorbágy Faluház (2013), Érik a fény, Pátyi Közösségi Ház, Vollnhofer Artstudió (2013)
SUZUKI Pagoda Galéria (2014), Hotel Budapest (2014), (2016), Hotel Flamenco, (2014), (2015), Centrál Kávéház Budapest (2015,2016), Érik a fény, Szép Műhely, Budapest (2016),Mikszáth 120, Budapest, MÚOSZ Sajtóház (2016),A csillagok kigyúlnak...” Újlipótvárosi Klub Galéria (2017),”Érik a fény...” Újpest Galéria (2017)
Csoportos kiállítások: Budapest (1980), Zebegény (1983), a Zebegényi festőkör Szeged (1984) Andy Warhol Társaság, Budaörs (2005), “Balaton” Berzsenyi Társaság kiállítása, (2009), “Balaton” Kisgrafikai kiállítás, Székesfehérvár, (2010), “Tisztelet Barabás Miklósnak II.”, Budapest, Eötvös 10 Galéria (2011.), Újpesti Galéria “Vízfestők Tavaszi Tárlata”2014, I. Csendélet Biennálé, Budapest, Csepel Galéria (2014.), Altamíra Egyesület Budapest , Vajdahunyad várában, (2015.), Altamíra Egyesület Kiállítása a Magyar Kultúra Napja 2016. jan 22. Vác, Madách Imre Művelődési Központ, Altamíra Egy. Kiáll.,HARMÓNIA , Szentendre (2015), Budapest, MÚOSZ Sajtóház (2016.), Újpesti Galéria, Altamira Csoportos Tárlata (2016)